Ana sayfa Eğitim Sunum Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sunum Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz
sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

Sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusu, özellikle iş hayatında aktif şekilde çalışanlar ın kafasını kurcalayan bir soru. Nedenleriyse, tam olarak yol haritası olmamalarından kaynaklıdır. Sunum dediğimiz olay, sadece powerpointte dosyayı oluşturmaktan ibaret değil bence. Ki iş verenler de böyle düşünür. Sonuç itibariyle sunumun amacı, insanlara bir bilgi ya da bir konu aktarmaktır. Haydi başlayalım o halde.

Sunum yaparken dikkat nelere dikkat etmeliyiz?

sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz
sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Sunum yaparken, dikkat etmemiz gereken konuların başında konuya hakim olmak gelir. Konuyu bilmek değil, konuya hakim olmak. Konuya hakim olduğunuz zaman, zaten konuyu bilirsiniz. Konuya hakim olduktan sonraki kısım zaten kolay. Ben adım adım neler yapmanız gerektiğini paylaşacağım. Umarım beğenirsiniz.

Konuya hakim olmak

Konuya hakim olmak derken, kast ettiğim şey, konuyu ezberlemek değil. Konuyu anlatırken bir anda bir soru sorulduğunda direkt olarak yanıtını verebilecek yetkinlikte olmak demek.

Sunum ortamını önceden kontrol etmek

Şimdi bu benim şahsi önerim. Daha öncesinden oluşan bir arıza, sizin için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden, sunum yapılacak olan yeri daha önceden kontrol etmeniz yararınıza olur.

Görüntü kalitesi ve arka plan rengi

144 piksel bir görüntüyü duvara yansıttığınızı düşünün. Ne siz, ne katılımcıların herhangi bir şey anlayacağını sanmıyorum. Sonuç itibariyle sunumda dikkat edilecek olan şey, sadece söylediğiniz şeyler değil. Aynı zamanda paylaşılan şeyler de olacaktır.

Yazı fontu ve okunaklılık

Seçilen yazı fontunun okunaklı olması, hem sizin hem de katılımcılar için daha işlevsel olacaktır. Olur da cihazdan okumanız gerekirse, bu durumda azıcık problemler oluşabilir.

Empati, heyecan ve diğerleri…

Sunum yaptığınız şeyi, siz beğenir miydiniz? Eğer bu sorunun yanıtı, “Evet.” ise bu durumda doğru yoldasınız demektir. Tabii bu müşkülpesent birisi için geçerli değil. Heyecanlı biriyseniz, anlatmadan en azından bir kez önceden ortama gidip deneme yoluyla da sunum yapıp bastırabilirsiniz. Giyim tarzınız ortama azıcık uygun olsun. Unutmayın, dikkat çekmesi gereken giyim tarzınız değil, sunumunuz olmalı.

Son olarak.

Sunum yaparken dikkat etmeniz gerekenler aldı yazımda, tam olmasa da elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım. Ama unutmayın, sunum yaparken dikkat etmeniz gerekenler tamamen ne paylaşacağınıza ve nerede paylaşacağınıza göre değişir. Görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler için en iyi kredi kartı hangisi? başlıklı makalemizde kredi kart başvurusu, öğrenciler için en iyi kredi kartı hangisi ve öğrenciler için kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here