Sezai Acıma | Kişisel Blog

Raperin kimdir? Hayatı?

Raperin Kimdir Hayatı

Merhabalar. Bu yazıda Raperin  adlı sanatçıdan bahsetmek istiyorum. Videolarına youtube’dan denk geldim. Sesi gerçekten ama gerçekten hoşuma gitti.

raperin-kimdir-hayati

Kimdir nedir pek fazla bilen yok. Bu da onu her ne kadar biraz gizemli yapsa da onun şarkılarındaki sıcaklığı hiç de azaltmışa benzemiyor. Hayatına kısaca değinecek olursak Serhad’ın Van ilinde, boran fırtınalı bir akşam üstünde kümes gibi bir evde Dünya’ya gelmiş iki abisinin tek kız kardeşi olan Raperin, anne-babasının biricik kızı olarak eğitimini oradan oraya sürüklenerek tamamlamış. Ama aklı hayali müzikteymiş. Kürtçe’yi anadiliyken evinde öğrenemeyen Raperin, liseden itibaren belirginleşen etnik kökeni kurcalama sürecinde, kendi çabalarıyla öğrenmeye başlamış anadilini..Gel were, git here, kapı dere, eşek kereden başka birşey bilmeyen Raperîn, ferhenglerle, çevresinde gördüğü nineleri-dedeleri tutup konuşturarak öğrenmeye çalışmış anadilini. Tam anlamıyla öğrenememesine rağmen tutturmuş Kürtçe beste yapacağım, Kürtçe okuyacağım diye, bu şevkle gayet iyi de öğrenmiş ”anadil”ini.. Kürtçe şarkılar söylemeye,besteler yapmaya ve yaptıklarını halkının beğenisine sunmaya başlamış. Raperin bu azimle çocukların çığlığını sürekli duyurmak ister. Raperin adlı sanatçımız hakkında yeteri kadar bilgi bulamadığımdan böyle hikaye tarzı hayatını anlatmaya çalıştım. Raperin’in en sevdiği sanatçılar ise , Delîla,Hozan Serhad,Mirady,Nizamettin Arıç, Mihemed Şêxo,Ciwan Haco, Sakîna, Cem Adrian. Aşağıda en sevdiğim şarkılarından biri var umarım beğenirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Her şey güzel giderken çıkan aksilikler başlıklı makalemizde Her şey güzel giderken çıkan aksilikler, sezai ve sezaiacima.com hakkında bilgiler verilmektedir.