Sezai Acıma | Kişisel Blog

Pinterest Nedir, Kullanımı?

Pinterest nedir, kullanımı nasıl olmalıdır

Pinterest Nedir, Kullanımı?

Pinterest  sosyal medya siteleri arasına sonradan yerleşmiş, resim video paylaşarak hit kazanmayı hedefleyen güzel mi güzel bir sosyal sitemizdir. Şimdi diyeceksiniz ki, facebook var, twitter var, friendfeed var, var da var. Ne gerek vardı ki böyle bir şeye. Bu sitede bir resmi pinlediğiniz zaman aşağıda bağlantı kısmı var. Yani bi nevi bu resim, bu siteye aittir diyebiliyorsunuz. Bu sayede de backlink kazanmış oluyorsunuz.  Ayrıca, resmi raporlama-şikayet etme gibi bir özelliği de var sitemizin. Bu sayede, eğer o resmin o siteye ait olmadığını düşünüyorsanız, “Report Pin” ibaresine tıklıyor ve akabinde resmi raporlamış oluyoruz.

Pinterest‘in diğer sosyal paylaşım sitelerinden farkı ne diye sorarsanız, bunda takip ya da durum beğendirme tarzı olaylar yok. Pinterest konsepti gereği genelde görselliğe önem verir. Yani resim paylaşıyorsunuz, resimlere yönelik bir durumdur. Pinterest aracını eğer seo aracı haline getirmek istiyorsanız, resimlerinizin pinlenmesi, yani bir başkası tarafından dağıtılması, sitesinde kullanması gerekir. Bu sayede doğal yoldan backlink kazanıp, sitenizin kalitesinin arttığını göreceksiniz. Unutmayın, pinterest.com pagerank değeri 9 olan bir site. Bu da pagerank değeri pr9 olan bir siteden backlink almak demektir. Bunun sitenize faydası gözle görülür derecede artacak, alexa hitinizde gözle görülür derecede düşüş yaşanacaktır.

Nasıl Kullanırım?

Bu çok basit. Pinterest.com ‘a girin ve siteye kaydınızı yapın. Hemen ardından ise pinlemeye başlayın! Resmi paylaşırken de açıklama kısmına adresinizi yazmayı unutmayın. Bu sayede backlink kazanmış oluyorsunuz çünkü. O resim (Pinterest dilinde pin) paylaşıldıkça kalite kazanacak ve sitenizin pinterest backlink değeri de haliyle artacaktır.

Etkili Pinterest Kullanımı.

Pinterestte eğer iyi bir pin oluşturursanız, sizi pinleyenler çok olacak haliyle verdiğiniz bağlantıya da aynı şekilde. Verdiğiniz bağlantıya tıklanması ise alexa sıralamalarında yükselmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca arama motorları sitenize giren kişi sayısının fazla olduğundan sitenizi daha hızlı indeksleyecek böylelikle sitenizin değeri artacak, buna paralel olarak pagerank değerinde artış gözlenecektir. Etkili bir pin için, resim sayısını bol tutun. Ben kendim de öyle yapıyorum. Özellikle görsel açıdan zengin olan sayfalar, Google nezdinde de daha hızlı yükselecektir. Bunu da dikkate almanızı öneririm. Seo makalesi okududuysanız bilirsiniz, sürekli görsel indeks arttırmamız gerektiğini söylerler. Buna ben de katılıyorum. Bunun nedeni Google görsellerde sitemi arattığım zaman orada görüntülenen sonuç sayısı.

Her yazı sonunda söylediğim gibi ilerleyen konularda bu tür kaliteli backlink kaynaklarına ayrıca değineceğiz. Backlink hakkında geniş kapsamlı bilgi almak için, Backlink Sağlama Yöntemleri adlı kaynağımıza göz atabilirsiniz.

Hoşçakalın. Kendinize iyi davranın. Sınav haftam olması sebebiyle paylaşımlarımda aksama olabilir. Şimdiden hoşçakalın.

Siteye kaydolmak için pinterest.com bağlantısına gidebilirsiniz. Benim Pinterest paylaşımlarımı görmek için ise, http://www.pinterest.com/s3zaii/ adlı bağlantıya gidebilirsiniz.

Pinterest hakkında görüşleriniz varsa bizimle paylaşabilir, konu hakkında daha detaylı bilgi almak için dilerseniz biraz bekleyebilir, dilerseniz iletişim formundan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Solid State Disk Nedir başlıklı makalemizde .Yüksek hızda yazma ve okuma, hdd mi ssd mi ve neden solid state disk hakkında bilgiler verilmektedir.