X
Google

Paravan Blog Nedir?

paravan-blog-nedir

Google

Paravan blog nedir?

Paravan blog, sitenizin kategorisi, konusu ile ilgili paylaşımların bulunduğu sitelerdir.

Paravan blogların içerisinde sitenize benzer konular bulunuyor dememin sebebi kategorisinin aynı olması sonucunda oraya doğal yollardan backlink almanız, kelime bazlı link verebilmenizin kolaylaşmasıdır. Örneğin A şahsının sitesinde wordpress içerik barındıran konular mevcut. Bu konuları barındıran bir tane blog sitem var. Ben bu paravan blogumda WordPress içerikli yazılar da yazmaktayım. Pagerank değerim de yüksek. Bu durumda A şahsının sitesini kelime bazlı link barındırarak, A şahsının sitesinin yükselmesine olanak sağlıyorum. Böylelikle A şahsının web sitesi, o anahtar kelimede üst sıralara çıkıyor. Böylelikle hit ve akabinde Alexa durumunda iyileşme gözleniyor.  Yalnız dikkat etmemiz gereken bir not var: Paravan bloglarınız eğer çöp içerik dediğimiz konulardan (kopyala yapıştır içerik) oluşuyorsa bu sıralamanızda iyileşme yapmayacaktır.  Bu sebepten dolayı eğer, bir paravan blog oluşturma niyetindeyseniz yapmanız gereken sitenizin hitinin artmasını beklemek ve hiti arttıktan sonra ne yapacağınıza karar vermektir. Şimdi paravan blogu kafanızda şekillendirebildiysem, etkili bir paravan blog nasıl oluşturulur kısa kısa değinelim.

Öncelikle yapmanız gereken farklı bir blog servisi kullanmanız. Örnek veriyorum, benim web sitem wordpress sisteme sahip. Bu durumda ben wordpress yerine, blogspot, tumblr veya blog.com uzantılı açmalıyım. Bunun sebebi farklı Ip’lere sahip olmasının amaçlanması. Genelde wordpress sistemlerin cms sistemleri aynıdır. Yani şöyle düşünün,bir eviniz var ve bu evde yemek yiyorsunuz, yemek farklı olabilir ama sonuçta aynı evin yemeğidir.

Sitenizin içerisinde barındırdığı konu ile ilgili bir isim olsun. Örneğin wordpress üzerine mi yazıyorsunuz. Bu durumda wordpresssitem.blogpot.com olabilir. Böylelikle ana siteniz anahtar kelimenizi barındıramasa dahi bu şekilde anahtar kelimeniz arama sonuçlarında ön plana çıkarak daha etkilil bir siteye sahip olarak paravan blogunuzun konusunu belirleyebiliyorsunuz.

Eğer paravan blog işine girdiyeniz, seo uyumlu makale nasıl yazılır adlı makalemde iç linklerin çok önemli olduğunu belirtmiştim. Bunun sebebi sitenizin içerisine iç linkler vererek sitenizin bağlantılarını kuvvetlendirmeniz.

Paravan blog‘unuzu açtınız. Hit aldı, aramalarda yükeldi, indeks sayısı da arttı. Peki sonra bitiyor mu işlem? Tabi ki hayır. Bunu bir ön hazırlık aşaması olarak düşünün. Bu ön hazırlık safhalarını bitirdiyseniz bir nevi malzemelerinizi hazırladınız, işe girişebileceğiniz anlamına geliyor. Yani bu demek oluyor ki artık link verecekseniz başlama safhasına girebilirsiniz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra artık sağlıklı bir şekilde ara sayfalar dahil link alıp verebilirsiniz.

Aklınıza sakın, blog açtım. Hiti arttırdım sonrasında da o kelime üst safhaya çıkacak diye bir düşünceye kapılmayın. Paravan blogların etkii gün giderek azalıyor. Bunu kendim de görmekteyim. Bu yazıyı yazmamdaki amacım, yarın öbür gün bir seo işine girdiğinizde veya seo işi yaptıracağınız sırada bu kavramın ne derece sağlıklı olduğunu, bunu kendinizin de yaptırabileceğiniz anlamı.  Ben araştırdım, araştırmam sonucunda da bu yazdıklarımı özet olarak geçtim.

Aşağıda blog açabileceğiniz servisler ve pagerank değerleri bulunmakta. Hangisini seçerseniz seçin, paravan blog işleminde de dikkat etmeniz gereken işlemler olduğunu unutmayın.

Site adresi PR Değeri Alexa Dünya sıra Alexa ülke sırası
http://www.blogger.com/ 9 62 74
http://www.tumblr.com/ 8 36 18
http://www.weebly.com/ 8 223 180
http://blog.com/ 6 1176 218
http://wordpress.com/ 9 18 23
http://www.jimdo.com/ 8 480 424
http://www.tripod.lycos.com/ 7 4804 3788
http://www.livejournal.com/ 8 138 12
http://edublogs.org/ 7 4314 782
http://www.webs.com/ 7 583 706
http://www.squidoo.com/ 6 940 595

Kendinize iyi bakın, hoşçakalın. // Sezai.

Bir önceki yazımız olan WordPress Jetpack Eklentisi başlıklı makalemizde jetpack kullanım, jetpack özellikler ve wordpress eklentileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Google

Yorumları Göster (63)

 • Ben şimdi bi yemek tarifleri bide şifalı bitkiler sayfası actim yemek tariflerinde şifalı bitkiler linkleri var ama ilerleme yok bu paravan olmuyomu

  • Dediğinizi tam olarak anlayamadım, detaylandırma olanağınız varsa burası veya mailden dönebilir misiniz?

 • gerçekten çok iyi konuya deginmişsin az da olsa etkisi var çok teşekkürler

 • Paravan bloglarınız için Türkçe servisolan kendi websitem'i de kullanabilirsiniz.
  Hızlı ve kolay kayıt, sınırsız blog oluşturma sunuyor.
  Güçlü wordpress altyapısı ile birlikte.

 • Son güncellemelerden sonra Paravan bloglar etkili kullanılmadığında yarardan çok zararı olabiliyor. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

 • ustad gerçekten çok iyi konuya deginmişsin azda olsa etkisi var gün geçtikçe etkisini yitiriyor.

 • Adı üstünde paravan olduğu için ve yeni açıp link eklediğiniz için seo açısından pek mantıklı bir iş gibi gelmiyor bana :)

  Güzel açıklamışsın eline sağlık.

 • Eline sağlık Sezai kardeşim. Ben de geçen gün naçizane daginikadam.com/paravan-blog/ yazdım bu konuda. Blog işinden SEO'ya doğru kayman çok güzel bir gelişme.

Bu web sitesi çerezleri kullanıyor.