Birini ikna etmek

Birini ikna etmek için izlemeniz gereken 5 yol (Satış-Pazarlama)

Birini ikna etmek gerçek anlamda yetenek gerektiren, çalışılarak geliştirilebilecek yeteneklerden. Fakat bunun belli başlı yöntemleri bulunmakta. Birini ikna etmek üzerine yüzlerce kitap yazılmış, yüzlerce deney yapılmıştır. Birini ikna etmek istiyorsanız izlemeniz gereken 5 yol bulunmakta bana göre. Daha fazlası da var elbette ama bunlardan bazıları farkında olmadan yaptığımız şeylerdir. Bazılarıysa, işin birazcık detayında yatmakta.

Birinci yöntem: Birini ikna etmek için, karşı tarafın ne istediğini bilmelisiniz.

Cep telefonu için kılıf almaya gelen birine araba satmak çok çok düşük bir ihtimaldir. Ama kılıf almaya gelen birine, cep telefonu şarj aleti veya powerbank satmak gayet mümkündür. Kılıf için gelen biri, ihtiyacı doğduğu için almıştır. Telefonunun daha az hasar görmesi açısından. Onun neden onu almak istediğini öğrendikten sonra, ona kafasını karıştıracak birkaç soru yöneltin. Örneğin, “kılıfın yanında ne istersin, sadece kılıf mı alacaksın?” gibi sorular. Bu sorular alıcının sanki almaya mecburmuş gibi hissetmesini sağlar.

Birini ikna etmek
birini-ikna-etmek

İkinci yöntem: İhtiyacı varmış hissine kapılmasını sağlayın.

Birini ikna etmek için, öncelikle neden fikrini değiştirmek istediğinizi bilin. Onu bir ürün almak için ikna edecekseniz, onun buna ihtiyacı olacakmış hissine kapılmasını sağlayın. O ürünü almasa, sonrasında çok fazla problem yaşayacakmış hissi gibi. Örneğin, soğuk havada üşüyen birine, yazlık ürün satabilirsiniz. Bunu fiyat aracıyla yapabilirsiniz. Yazın alırsanız, pahalı olacaktır. Kışın pek fazla satılmadığı için, yazın almanız daha mantıklı. Yaz mevsiminde fiyatlar çok çok artıyor. Tarzında cümleler bunu tetikleyecektir.

Üçüncü yöntem: Ona kendisini özel hissettirin

En önemli yöntemlerden biri de, sanki o ürün veya hizmetin sadece kendisine özel yapılmış olma hissidir. “Bu yapılan indirimden, sadece siz değerli müşterilerimiz yararlanmakta, Normalde 10 birim olan ürün, Doğum gününüze-haftanıza özel sadece 9.99.” Arada sadece bir kuruş dahi oynasa, beyin bunu indirim özelmiş gibi hissettirir. Bu da müşteriyi potansiyel bir alıcı konumuna koyar. Kibarlık için dahi olsa, ürünü almasına teşvik eder.

Dördüncü yöntem: Kaçırılmayacak fırsat vurgusu

Eğer bugün geçerse, ona bu fırsatın bir daha verilemeyeceği ihtimali vurgusunu dile getiren. Müşteri bunu tehdit olarak algılayabilir. Bu noktada kurulan cümlelerin önemi bir hayli fazladır. “Ürünü alırsanız, alırsınız. Almazsanız, bu fırsat kaçar.” Yerine, “Ürünün fırsatı ilerleyen dönemlerde sona erebilir, bu avantajınızı korumanızı öneririm.” Tarzında daha ince cümleler kurmanız gerekiyor. Müşteri almak istemediği zaman, üzerine gitmek yerine; düşünmesi için kendisine zaman tanımanız ve size dönüş sağlaması için belli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Tam anlamıyla bir satış gerçekleşmese de, bu sizin satış yapmanıza zemin hazırlar.

Beşinci yöntem: Sınırlı alternatifler önerin

Ona “Alır mısınız, almaz mısınız?” yerine “Hangi ürün veya hizmeti alırsınız?” demek daha iyi olacaktır. Her ikisini de almam deme ihtimali, ilk soruya nazaran çok çok daha düşüktür. Genel itibariyle, 2 alternatifi kabul etmezse 4’lü alternatifler üretmeniz her zaman daha iyi olacaktır. Bunun neyle ilgili olduğunu bilmiyorum, ama 2’li alternatifler işimi her zaman kolaylaştırdı. Belki bunun bir bilimsel açıklaması da olabilir veya tesadüf de olabilir. Bu noktada üçüncü yöntem imdadınıza koşacaktır.

Son olarak: Ona yakın olduğunuzu hissettirin. Aksi takdirde hiçbiri işinize yaramayabilir…

Yazdıklarım tamamen kendi deneyimden oluşmakta. Birini ikna etmek, hele hele bir ürün veya hizmeti almaya ikna etmek bence dünyanın en zor işlerinden biri. Fakat şunu unutmayın, eğer birini bir konuda ikna etmek istiyorsanız, onun suyuna gitmeli ve onu değil, beynini zorlamalısınız. Herkese sevgiler!

Bir önceki yazımız olan Kişisel Blog Sahibi Olmanız İçin 8 Neden başlıklı makalemizde kişisel blog, kişisel blog nedenleri ve kişisel blog oluşturma nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: