Sezai Acıma | Kişisel Blog

Alexa soru cevap

Alexa soru cevap

Alexa soru cevap

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuz Alexa soru cevap. Konunun adı size sanırım içerik hakkında bir kaç fikir vermiştir. Alexa hakkında aklımza gelen, daha doğrusu forum sitelerinden gördüğüm kadarıyla sorulan sorulara yanıt vermeyi amaçladım.

Dilerseniz her zaman olduğu gibi adım adım başlayalım.

Yanlız öncesinde, uzun süredir site ile ilgilenemem sebebimi açıklayayım. Web sitemle tam ilgileneceğim sırada, bilgisayarım bozuldu. Akabinde site ile ilgilenemedim.

Alexa nedir?

Alexa nedir öğrenebilmek için, web sitemizde Alexa.com da nesi adlı yazımıza bakabilirsiniz. Yalnız özet geçecek olursak, web sitelerin sıralamasını kendi algoritması bünyesinde; alexa toolbar kullanan kullanıcılar arasından eleyen bir sitedir. Sizin sitelerinizin kısmi istatistikleri ile diğer alexa veri tabanında kayıtlı olan sitelere göre sıralar. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var, alexa toolbar kullanıcılar arasından elde edilen istatistiklerdir.

Alexa kimler için önemli?…

Alexa webmasterlik işi ile uğraşan, tanıtım yazısı alan-satan, web işleriyle haşır neşir, seo işleriyle yakından ilgilenen, kurumsal web siteler, alexa paketleri satan, kısacası web sitelerinin sıralamasına önem veren kullanıcılar için önemli.

Alexa sıralamam hep aynı ne yapmam gerek?

Alexa sıralamanız hep aynı ise korkmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken düzenli bir şekilde içerik ekleyip alexa robotlarının web sitenizi görmesini sağlamak. Düzenli içerik eklemek web sitelerinin alexa sıralamasında çok önemli bir etkendir. Bunu sizlere belirtelim…

Sitemi alexa’ya nasıl kayıt ederim.

Buradaki link işinizi görecektir. Aslına bakarsanız web sitenizi alexaya kaydetmenize gerek yoktur. Alexa, sitenizin yeteri düzeyde hite ulaştığını gördükten sonra kendisi otomatik ekleyecektir. Yalnız web sitenizi alexaya kendinizin kaydetmesi durumunda, web sitenizin alexa bilgilerini kendiniz düzenleyebilir, alexa sıralamalarına önem veren kullanıcılara web siteniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu da web siteniz için bir artıdır.

Alexa backlink nedir?

Öncelikle backlink nedir onu öğrenelim. Onun için dilerseniz arama çubuğundan backlink diye aratıp, dilerseniz de şuradaki yazımızdan hem backlink alma yöntemlerini hem de backlink kavramını öğrenebilirsiniz. Alexa web sitenizin backlinklerini bularak, bu backlinklerin sayısını öğrenebilirsiniz. Yalnız, alexa güncelleme yaparak sadece 5 tane backlinki görmenize fırsat veriyor.

Alexa widget alexa sıralamamı etkiler mi?

Aslına bakarsanız alexa widget web sitenizin alexa sıralamasına katkı etmez düşüncesindeyim. Ama yabancı bloglarda okuduğum kadarıyla, alexa widget kullanan sitelere biraz ön plana koyuyormuş. Ben meta tag kullanıyorum. Bunu da YOAST seo eklentisi aracılığıyla kullanıyorum. Yakın bir zamanda, bu eklentiyi tanıtmam gerekiyor. Çünkü seo ve wordpress eklenti konusunda adı geçiyor.

Alexa ülke sıralamam neden gözükmüyor?

Ülkenizin ne olduğu herhangi bir anlam önem teşkil etmemekle beraber sizlere bu ülke sıralaması hakkında söyleyeceğim tek şey, bunun için biraz sabır. Çünkü bu alexa’nın garip mi garip bir algoritması var bir türlü çözemedim. Bunun için biraz daha sabır etmeniz gerekmekte. Siz karalamaya devam edin, alexa varsın görmesin. Bir anda sıralamanız görünebilir. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekmekte.

Alexa soru cevap:  Alexa avarage load time nedir?

Alexa’nın web sitenizin yüklenme hızına dair sitenizden aldığı bilgidir.

Alexa soru cevap: Alexa’da farklı ülke sıralamalarım da var, ne yapmalıyım?

Bu durumda web siteniz diğer ükelerde de hit çekebilmekte. Bu da çok güzel bir durum. Web sitenizin geliştiğine, tek ülkede değil farklı ülkelerde de popülerliğinin arttığını gösteriyor.

Alexa soru cevap: Alexa backlinklerim görünmüyor, ne yapmalıyım?

Yine sabır, yine sabır ve yine sabır… Çünkü alexa belirli aralıklarla web sitelerin alexa backlinklerini güncellemekte. Bu aralıkların ne kadar olduğunu ben de bilmiyorum.

Alexa soru cevap: Pagerank ve alexa ilişkili midir?

Pagerank Google’nin aldığınız backlinklerle, backlinklerinizin kalitesine bakmaktadır.  Alexa ise, backlinklerinizin nofollow ve ya dofollow olmasına bakmaksızın backlinkleri ekler. Alexa backlinklerin çoğunluğu, alexa sıralamanızı etkiler. Backlinklerin çoğunluğu ise site indeksleme hızınızı.

Final…

Alexa web sitenizin sıralamasına alexa toolbar kullanıcılarını baz alarak bakar. Eğer örneğin, bir eğitim sitesi iseniz, alexa sıralamanız pek önemli değildir. İlerleyen zamanlarda Alexa soru cevap yazısının devamını bu yazıya yapılan yorumlara göre devam edeceğim. Sorularınız varsa, sorun yanıtlayalım.

Uzun süre beklettiğim için özürlerimi sunar kendinize iyi bakmanızı dilerim. Hoşçakalın / Sezai.

 

Bir önceki yazımız olan Yorumların SEO Faydası başlıklı makalemizde seo yorum olur mu, yorum alexa ve yorum seo faydalı mı hakkında bilgiler verilmektedir.